Rotkvica se uzgaja zbog svog gomoljastog korjenja, a konzumira se sirova (kao salata) ili kuhana. Ima jedinstven opor okus, a nastala je u Europi i Aziji. Vjeruje se da je nastala iz vrste Raphanus raphanistrum, koja je u Europi rasprostranjena kao korov.
Rotkvica je godišnja ili dvogodišnja biljka ovisno o sorti. Listovi variraju u veličini od 10-15 cm kod malih korjenastih vrsta, pa do 45 cm u velikih korjenastih vrsta. Zrele sjemenke su žućkaste boje, dok starenjem posmeđe. Vrste se razlikuju po obliku, veličini i boji kože korijenja te trajanju usjeva.
Rotkvica
PORIJEKLO & BOTANIČKE ČINJENICE
NUTRITIVNI SASTAV
Rotkvice su vrlo niskokalorične (17 do 19 kcal na 100 g), jer imaju visok sadržaj vode (94%). Orijentalne vrste imaju blaži okus i mogu se jesti u većim količinama od uobičajenih rotkvica, a također imaju niži udio kalija i više vitamina C.
UPOTREBA
Rotkvice se mogu kratko prokuhati, a zatim poslužiti s bijelim umakom ili vrhnjem. Također, vrhovi rotkvica se mogu dodati pred kraj kuhanja u složence, juhe ili variva. Kvalitetne rotkvice su dobro formirane, glatke, čvrste, podatne, svježeg i blagog okusa. Mogu se kuhati na pari, kao što to Kinezi i Japanci često čine s većim sortama.
REFERENCE
Ensminger A. (1994) Foods & Nutrition Encyclopedia, CRC Press, New York Gopalakrishnan, T.R. (2007) Vegetable Crops, New India Publishing, New Delhi
http://www.flickr.com/photos/sasha_kopf/2598632971/